محصولات وگان

موضوع : گیاه وگان، محصولات وگان
گیاهخواران به طور کلی هیچ گونه تغذیه ای که دارای منشاء حیوانی باشد ندارند . این شامل گوشت و ماهی حتی، محصولات لبنی و عسل، و به همان اندازه تمام غذاها و مواد افزودنی که شامل این محصولات است، میباشد.
وگان بودن ، ریشه در گیاه خواری دارد. گیاهخواران به سادگی و بدون محصولات ساخته شده از حیوانات مرده ( گوشت) تغذیه میکنند . اما محصولات لبنی ، تخم مرغ و عسل به طور معمول در رژیم غذایی گیاه خواران یافت میشود. گیاهخواران را می توان به گروه های لاکتو - گیاهخوار و تخم مرغی و شیری گیاه خواران تقسیم کرد. از مصرف موادی که در آن از قسمتهای حیوانات میباشد مانند تخم مرغ، اجتناب میکنند. به همین دلیل است لاکتو ، تخم مرغی و شیری، گیاه خواران مشترک در سبک تغذیه ای هستند.

گیاهخواری یک واژه انگلیسیست که از طریق دونالد واتسون ، در جامعه گیاهی در سال 1944 ابداع شد. این واژه جدید ، از حروف اول و آخر از گیاهی انگلیسی گرفته شده است و از termvegetable مشتق شده است.
ارائه ورزش های گیاهی و همچنین تغذیه و رژیم غذایی گیاهخوار به این موضوع مربوط می باشد.

1 . اما دقیقا وگان چیست ؟

واژه نامه ها ، وگان بودن را به عنوان رد انگیزه ها از هر نوع استفاده از حیوانات و محصولات حیوانی میدانند . به همین دلیل است که بسیاری از گیاهخواران علاوه بر مواد غذایی، از لباس و محصولات حیوانی مانند چرم یا کت نیز استفاده نمیکنند . اما وگان بودن فقط انگیزه اخلاقی نیست بلکه نگرانی های زیست محیطی و تغذیه جهانی نیز به عنوان انگیزه ای برای یک شیوه زندگی وگان ذکر شده است.
Frutarism)( فروتریسم، مواد غذایی گیاهی وگان خام و وگان ارگانیک است که فرم های خاص وگان بودن است.
فروتریسمبه صورت دقیق از وگان بودن است . فروتریسمبرای جلوگیری از صدمه دیدن به تمام حیوانات یا گیاهان می باشد. این به این معنی است که فروتریسم، مثل گیاهخواران ، هیچ گونه محصولات با منشاء حیوانی را مصرف نمیکنند و به طور عمده میوه، آجیل، دانه ها و سبزیجات و سس ها را میخورند ، اما آنها از ریشه و یا ساقه گیاهان نیز تغذیه میکنند از جمله پیاز و یا کلم.

مواد غذایی گیاهی وگان خام
طرفداران این سبک تنها محصولاتی را میخورند که در طول آماده سازی اولیه باقی می ماند و یا بالای یک دمای تعریف شده گرم میشوند . این برای حفظ مواد مغذیشان مانند ویتامین ها و آنزیم های مهم میباشد . در اصل،رژیم غذایی خام هیچ مواد غذایی بدی ندارد، در حالی که مواد غذایی گیاهی وگان خام ،تنها با استفاده از غذاهای گیاهی وگان به صورت خام است.

وگان اورگانیک
گیاهخواران آلی فقط از محصولات گیاهی وگان استفاده میکنند که از کشت ارگانیک تحت کنترل بدست می آید و یا در شرایط آلی تحت کنترل تولید می شود.

2 . محصولات گیاهی
این روزها، غذای گیاهخواران در هر سوپر مارکت وجود دارد. یک سری از محصولات گیاهی وگان ، تغذیه بر اساس سبزی میباشد . این محصولات شامل پروتئین گیاهی وگان و همچنین اسید آمینه های گیاهخوار و یا ویتامین و مواد معدنی گیاهی است .
بسیاری از محصولات گیاهی مانند میوه و سبزیجات به طور طبیعی جز وگان هستند . برنج ، ذرت و ارزن وآجیل، هیچ گونه ترکیبات منشاء حیوانی ندارند. این به این معنی است که گیاهخواران می توانند یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی داشته باشند و از آن لذت ببرند . اما آنها باید مطمئن شوند هر گونه مواد مغذی به بدنشان میرسد . پودر سویا و یا کنسانتره و مکملشان به شکل قرص ، برای گیاهخواران مناسب می باشد.

3 . مکمل های غذایی برای گیاهخواران
چون گیاهخواران مقدار زیادی میوه ، سبزیجات ، غلات ، حبوبات و سس ها را مصرف میکنند ، بیش از اندازه کافی به بدنشان فیبر میرسد . محصولات سبزی ثانویه و آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین E نیز دارای فیبر است و این در سبزیجات و ویتامین ها یافت میشود .
اما گیاهخواران غالبا مصرف کافی ویتامین هایی مانند B12ویتامینرا ندارند اینها از منابع حیوانی استخراج میشود. بر خلاف دیگر ویتامین ها، عرضه کافی اینها ، تضمین شده نیست حتی اگر بدن قادر به ذخیره سازی آن باشد . ویتامین B12منجر به تولید سلول های قرمز خون میشود و به سوخت و ساز انرژی و عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن کمک میکند. علاوه بر این، ریز مغذی ها به متابولیسم هموسیستئین کمک می کند. عرضه ناکافی ویتامین B12می تواند به سطح هموسیستئین بالا منجر شود. به همین دلیل است که به گیاهخواران توصیه می شود که ویتامین B12را در مکمل های غذایی خود قرار دهند .
کلسیم نیز می تواند یک مکمل غذایی معقول برای گیاهخواران باشد. مواد غذایی از منابع حیوانی اغلب سرشار از کلسیم میباشد که عبارتند از : شیر ، پنیر یا ماست . اگر این محصولات از منوی غذاییتان کم شود ، لازم است که مکمل آن تامین شود چون درانعقاد خون ، عملکرد ضعیف عضلات ، انتقال سیگنال بین سلول های عصبی و عملکردآنزیم های گوارشی تاثیر بسزایی دارد. گیاهخواران نیز باید توجه دقیقی به این قضیه داشته باشند. اینعنصر نه تنها به حفظ سطح تستوسترون طبیعی کمک می کند، بلکه متابولیسم اسید چرب ، سنتز DNA ، باروری و عملکردهای شناختی را نیز تحت تاثیرقرارمی دهد. منابع گیاهی اغلب کمتر از منابع حیوانی در دسترس است.مکمل های غذایی حاوی این عنصر می تواند برای گیاهخواران بسیار با ارزش باشد.